Gençlik Hastalığı Nedir? 
 HASTALIKLAR

Gençlik Hastalığı Nedir?

Yavru pug-Kanlı ishal tedavisi

 

Köpeklerde Gençlik Hastalığı(Kanlı İshal) Nedir?

 

 

Köpeklerde gençlik hastalığı özellikle yavru ve genç köpeklerde çok sık görülen yüksek bulaşıcılığı olan ölümcül bir hastalıktır.

 

Gençlik Hastalığına sebep olan virüs "Canine Distemper" olarak adlandırılır.Canine distemper son derece bulaşıcıdır.Gençlik hastalığına yakalanmış ancak geçirmiş köpekler 4 Aya kadar taşıyıcı olabilirler ve bulaş yapabilirler.Köpekler bu Virüsü genellikle diğer taşıyıcı köpeklerin vucüt sıvılarına temas yoluyla(idrar,kan,salya) kaparlar.Virüsün kuluçka süresi 1-5 hafta arasındadır. Hastalık belirtilerini 1-4 hafta arasında vermektedir.Henüz bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.Hastalık belirtilerini öncelikle solunum yolu aracılığıyla verir.Genellikle 3-5 ay arası yavru köpeklerde görülür.Sonucu genellikle ölümle sonuçlanır.

 

BELİRTİLERİ

 

Öksürük,

Burun Akıntısı,

İshal-Kanlı İshal,

Kusma,

Patilerde çatlama,

hastalığın ilerlemesi halinde nöbetler,kasılmalar.

Olarak sıralayabiliriz.Bu belirtilerinden herhangi birisini veya birden fazlasını görüyorsanız köpeğinizi ACİLEN veteriner hekime götürmeniz gerekiyor.

 

pug köpek kanlı ishal gençlik hastalığı korunma yolları

 

KORUNMA YOLLARI

 

Gençlik Aşısı

6 Ay dolana kadar yavruların diğer köpeklerle ve dış etkenlerle teması engellenmelidir.

Mama ve Su kapları düzenli temilenmeli başka bir köpeğin yediği kapta su ve mama verilmemelidir.

 

TEDAVİ

 

Gençlik hastalığının bilinen ve kesin bir tedavisi yoktur.Veterinerler gerekli tetkikleri yaptıktan sonra gençlik hastalığı klinik olarak belirti gösteriyorsa destek tedavisine başlarlar ve sıvı kaybını önlemeye yönelik tedaviye başlarlar.Hastalığın koruyucu tedavisi dışında(aşısı) başka bir tedavisi yoktur.Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücut direncini arttırmak için sıvı ve ilaçlar verirler.Gençlik hastalığını bazen atlatabilirler ancak yüksek oranda sonucu ölüme gitmektedir.Gençlik hastalığını atlatan bazı köpeklerde kalıcı hasarlar kalabilir(Nöbet).

 

 PAYLAŞ   -

PugTR
PugTR

        PugTR Editörü

Yorumlar
    

    Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış


Yorum YapGiriş Yapmadan Yorum Yapamazsınız.. (Kayıt Ol / Giriş Yap)