Pug Genel Beslenme Önerileri 
 BESLENME

Pug Genel Beslenme Önerileri

Puglar bulduğu gördüğü herşeyi yemek isteyen tok evin aç köpekleri smiley

 

Peki onları nasıl beslemeliyiz yararlı ve zararlı besinler nelerdir?

 

Pug doğuştan aç hiç doymuyormuş gibi davranır ve onların yanında yemek yemek imkansızdır.Kimi zaman duygu sömürüsü yaparak elinizden besinleri kolayca alabilirler.Onlara kendi yediğiniz ve çok istedikleri yiyecekleri verirken zarar veriyor da olabilirsiniz.Bu konumuzda onlar için yararlı ve zararlı besinleri paylaşacağız.

 

 

Çoğu köpek sahibinden "ben ne yersem o da onu yer" kelimesini duymuşsunuzdur.Köpekler insanlardan farklı fizyolojik özelliklere sahiptirler.Bazı besinler onlar için son derece zararlıdır.Pugların midesi küçük olduğu için sıvı alımına çok uygun değildir ve mümkün olduğunca küçük kaçamaklar dışında kuru mamayla beslenmeleri gerekir.Beslenmelerinin etkin olması için mineralleri ve besin değerleri özenle belirlenmiş ve ayarlanmış kuru mamalar tercih etmeliyiz.Evde mama hazırlamakta yararlı olabilir ancak besin değerleri ayarlanmalıdır.

 

YARARLI OLANLAR:

 

Süt ürünleri - süt,kefir,süzme peynir az ve belli aralıklala verilebilir. (unutmayın ki sütün içindeki laktoz köpeklerin sindirim sitemine zarar verebilir.Kararında verilmelidir.)

Sebzeler - Her tür sebze iyice yıkanarak pişirilmeden veya haşşandıktan sonra üzerindeki parazitler ayrıştıktan sonra verilebilir.

Ekmek - tereyağı, peynir ilavesi ile küçük bir parça verilebilir. Hoşuna gidecektir.

Yumurta sarısı (tavuk veya bıldırcın yumurtasından) - Çiğ veya pişmiş olarak verilebilir.

Taze meyveler. (üzüm hariç)

Balık Parçaları.

Kırmızı-Beyaz Et (Bazı pugların tavuk alerjisi olabiliyor dikkat ediniz.)

Sarımsak - Sarımsak haftada 1 veya 2 kez verilebilir antibiyotik görevi görecek ve onu parazitlerden koruyacaktır.

Maydonoz veya nane yaprakları - Puglar için haftada 1 veya 2 kez verilebilir ağız kokusunu gidermesi için önerilmektedir.

 

ZARARLI OLANLAR:

 

Çikolata, kafeinli yiyecek içecekler - Çikolata hem içindeki şekerden hemde kafeinden dolayı çok zararlıdır.Kafein kalp damar siteminde kalp hızının artması(taşikardi) ye sebep olur.

Hayvan Kemikleri - Solunum yolunu tıkayabilir.Sindirim sisteminde yırtılmalara tıkanmalara ve köpeğinizin sürekli kusmasına enfeksiyona sebep olur.

Süt ve süt ürünleri - Süt içindeki laktoz dan dolayı Köpeğinizde ishale sebep olabilir.İshal köpeklerde önüne geçilmezse ölüme kadar gidebilir.

Hayvansal yağ parçaları - hayvansal yağ parçaları köpeklerin pankreasına zarar vermektedir ve bulantı kusma şikayetiyle veterinerinize gittiğinizde akut pankreatit olduğunu öğrenirseniz hayvansal yağlardan kaynaklı pankreasına zarar verdiğiniz içindir.

Soğan - Soğan köpeklerde kansızlık (anemi) ye sebep olmaktadır.Asla verilmemelidir.

Bozulmuş yiyecekler,çöpler - İçlerindeki toksinler köpeğinize zarar verir ve kusma ishalle devam eden bir tablo ile karşılaşırsınız.

Çiğ yumurta - Çiğ yumurta tüy dökümüne sebep olur ve çiğ olduğu için içindeki parazitler köpeğinize zarar verir.

Çiğ etler - Köpekler çiğ ete doğaarı gereği ne kadar bayılsalarda çiğ etlerin içinde bulunan parazitler köpeğinize zarar verebilir bunun için etleri vermeden önce haşlamanız önerilir.

Alkollü içeçekler - Alkollü içeceklerin çok az tüketilmesi bile zehirlenmelerine sebep olur ve asla verilmemelidir.Ölüme Götürülebilir.

Patetes - Patates içinde bulunan şekerden dolayı diyabete davetiye çıkarabilir.

Üzüm - üzümün böbreklerde yıkıma sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Fazlası toksik etkiye sahiptir.

 

Küçük dostlarımı beslerken kesinlikle kuru mama kullanmalıyız ve öğünlerini bir program yaparak vermeliyiz.PAYLAŞ   -

PugTR
PugTR

        PugTR Editörü

Yorumlar
    

    Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış


Yorum YapGiriş Yapmadan Yorum Yapamazsınız.. (Kayıt Ol / Giriş Yap)