Pug Köpekleri Tüy Döker Mi? Çözümü Nedir? 
 TECRÜBEYLE SABİT

Pug Köpekleri Tüy Döker Mi? Çözümü Nedir?

Tüy dökümü bir çok Pug sahibinin temel problemidir.Bazı Petshoplar ve kaynaklar pugların tüy dökümünün en az olan köpek ırklarından olduğunu söyleyerek sizleri yanıltabilirler.Ancak bir gerçek varki puglar tam bir tüy yumağı! Peki bu sorunun bir çözümü yok mu? Tabiiki var.

Pug Köpekleri Tüy dökümü problemi

Pug Köpeklerinin tüy dökmesinin sebepleri nedir?

Siyah Pugların tüy yapısı tek katman olduğu için tüy döküm oranları diğer renklerine göre daha azdır.Siyah Pug sahipleri bu konuda daha şanslı oluyorlar.Kayısı rengi Puglar ise maalesef tüy dökme konusunda nirvanayı yaşıyorlar.Küçücük bir canlıdan ne kadar tüy dökülebilir! demeyin dökülüyor.Kayısı rengi olan puglar çift katman astarlı tüy yapısına sahip oldukları için sık sık tüy dökerler.Doğaları gereği veterinerlerden sıkça duyduğumuz mevsim geçişlerinde tüy dökerler olgusu doğru ama bazı deri hastalıkları tüy dökümünü zirveye çıkarabilir.Dostunuzun tüy dökümünü iyi takip eder tüy bakımını düzenli yaparsanız böyle bir sorununuz olmayacaktır.

Sebeplerin başında Mevsim geçişleri,Deri hastalıkları,Yaş,Banyo,Dişi Puglarda hormon dengesizlikleri gelmekte.

Mevsim geçişleri: İlkbahar ve Sonbahar ayları tüy dökümünün en çok olduğu mevsimlerdir.Bu dönemlerde sıcaktan-soğuğa,soğuktan-sıcağa geçiş olduğu için uyum süreci olarak tüy dökümü görülmesi normaldir.

Deri Hastalıkları: Puglar deri hastalıklarına çok yatkındırlar. Parazit,mantar gibi deri hastalıkları anormal tüy dökümüne sebep olmaktadırlar.Köpeğinizin cildinde kızarıklıklar,siyahlaşmalar gördüğünüzde veterinerinize başvurmanız gerekir uygun klinik tedaviyle sonuca ulaşabilirsiniz.Bunun dışında iç dış parazit aşılarınıda düzenli yaptırmanız gerekiyor.

Yaş:Puglar 1 yaşına kadar tüy dökümünü anormal bir durum yoksa minimum seviyede tutarlar.1 Yaş ile 1.5 yaş arası aşırı tüy dökmeleri beklenen bir durumdur.Bu dönemin geçmesini beklemeniz ve tüy bakımı ile desteklemeniz en doğru yoldur.

Banyo: Köpeğinizi yıkadıktan sonra aşırı tüy dökümü görmeniz de normaldir.Kırılan ve zaten sökülecek olan tüyleri sıcak suyun etkisiyle daha erken dökülürler.

Dişi Puglarda Hormonal Değişiklikleri: Dişi Puglarda kısırlaştırma işlemi sonrası bir dönem aşırı tüy dökümü görülmektedir.

Sorunu Nasıl Çözeceğiz?

Önceliği mama seçimine verin ve kaliteli mama kullanın market mamalarından kaçının,Tavuk alerjisi tüy dökümüne sebep olabilir,tavuk alerjisi varsa kuzu etli mamalar tercih edin.Tüy dökümünü engellemeniz için genellikle veterinerlerde ve petshoplarda bulunan omega ve yağ asidi içerek vitamin takviyelerini kullanın.Eczaneden alabileceğiniz BEMİKS AMPÜL'ü kırarak boyun bölgesine damlatın(aşırı tüy dökümü varsa)

Tüy toplama tarakları ve eldiveni kullanın köpeğinizi günde 15 dakika tarayarak dökülecek olan tüylerini toplayın bu işlem yeni gelen tüylere ve dökülecek olan tüylerin tarakta toplanıp evin her köşesine dökülmesini engelleyecektir.Tüy toplama eldivenleri bu konuda çok etkililer hem köpeğinizin hem sizin hoşunuza gidecektir.Kullanımı ve temizlenmesi oldukça basittir.Unutmayın köpeklerin doğaları gereği tüy dökmeleri gayet normaldir.

pug tüy dökümü tüy toplama tarağı

Traş Ettirmek: En radikal çözüm tüylerini döneminde traş ettirmek olacaktır.Köpeğiniz bir süre utanabilir ancak onun için bir zararı olmayacaktır.Veterinerinizde traş ettirmenizi önerecektir.Senede 2 Kere traş ettirebilirsiniz.

 PAYLAŞ   -

PugTR
PugTR

        PugTR Editörü

Yorumlar
    

    Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış


Yorum YapGiriş Yapmadan Yorum Yapamazsınız.. (Kayıt Ol / Giriş Yap)