Pug Köpeklerinde Ayrılık Korkusu(anksiyetesi) 
 GENEL

Pug Köpeklerinde Ayrılık Korkusu(anksiyetesi)

Pug köpeği sahipleneceklerin aklındaki en büyük soru işareti olan Pug evde yalnız kalabilir mi? sorunsalına değineceğiz.

 

Pug Evde Yalnız Kalabilir mi?

 

Aslında köpeklerde çok sık görülen Ayrılık Anksiyetesi-Kaygısı durumu bu sorunun cevabıdır.Sadece puglar değil bütün köpek ırklarında karşılaşabileceğiniz bir durum bu.

Köpekler yüzyıllar boyunca sürü halinde dolaşmış,avlanmış sosyal canlılardır.Doğalarında yalnızlık yoktur.Yalnız olduklarında savunmasız olduklarını düşünürler.Özellikle yavrular doğada yaşayan köpeklerde yalnız bırakılmazlar anneleri veya sürüden bir köpek onları sürekli korur kollar.Peki bu onun evde yalnız kalamayacağı anlamına mı geliyor? Tabiikide hayır.

Evden herhangi bir sebeple çıktınız ve eve geri döndüğünüzde evi orta yerinde bir kaka,koltuklar kemirilmiş,eşyalar dağıtılmış bir şekilde buldunuz birde köpeğiniz eve girdiğiniz gibi üstünüze atladı büyük bir sevgi gösterisi ile karşılaştınız.Birde köpeğinizi evi dağıttığı için bir güzel haşladınız.Bu durumun sebebi ayrılık anksiyetesidir.Siz evden gittiğinizde köpeğiniz terk edildiğini düşündüğü için evi dağıtabilir,siz evdeyken hiç yapmadığı hareketleri yapabilir,havlayabilir.O da ne yapacağını bilmediği için elinden gelen herşeyi yapar.

 

Pug Ayrılık Kaygısı-Anksiyetesi

 

Sorunu Nasıl Çözerim?

1.Ağaç yaşken eğilir. Yavru iken dostunuzu bu duruma alıştırırsanız yalnızlık anksiyetesini hiç yaşanmadan aşmış olursunuz.Ona evden kısa bir süre gittiğinizi geri geleceğinizi öğretirseniz sorun yaşamazsınız.Onu karşınıza alıp konuşamayacağınız için hareketlerinizle bunu anlatacaksınız.Öncelikle onun görebileceği bir şekilde hazırlanın ve evden çıkın kapıyı kapatın 1-2 dk sonra yeniden eve girin.Evden ayrılma zamanını yavaş yavaş arttırın eve her girdiğinizde onu ödüllendirin.Bu teknik sizin eve tekrar geleceğinizi ve onunla oyun oynayıp ödüllendireceğinizi göstermiş olur.gelişim sürecinde tekrarlayın.

2. Ona bir arkadaş edindirmek. Pek çok pug sahibi zaten bir tanesiyle zor uğraşıyorum ikinciye ne yapacağım! diyebilir.Ama sorunun çözümü bu olabilir siz evde yokken yalnız kalmazsa sorun çözülmüş olur anksiyete olmaz.Ev dağılmaz.

3.Tepkisiz Kalmak.Siz evde yokken dikkat çekmek için yaptığı bütün hareketleri görmezden gelmek.Onu amacından uzaklaştırır ve bu durumu tekrarlamasının anlamsız olduğuna ikna eder. Köpeğinizi evi dağıtmasının eşyaları parçalamasının sizin için bir anlam ifade etmediğine ikna edersiniz ve beklemekten başka şansı olmadığını anlamış olur.

4.Evden Ayrılmadan Önce Egzersiz Yaptırın. Her zaman evden ayrılmadan önce onun ihtiyacını görebileceği ve koşup yorulabileceği bir geziye çıkarın.Bu Ayrılık anksiyetesini azaltacaktır.

5. Evden çıkarken, pugunuza eski bir tişört ya da kısa süre önce uyuduğunuz bir kıyafetinizi verin. Bu sizin yokluğunuzu unutturacaktır.

6. Evden çıkmadan önce TV-Radyo gibi onu evde yalnız hissettirmeyecek sesli bir ortamda bırakın.

7.Eğer bu sorunu çözemiyorsanız ve çok kötü bir hal almışsa profesyonel destek almakta fayda var.Veterinerinizle görüşerek Terapi veya ilaç tedavisi almasını sağlayabilirsiniz.

 

Köpekler Bize Mutlak Şeylerini Verdiler.

Biz onların evreninin merkeziyiz. Onların sevgisinin, inancının ve güveninin odak noktasıyız. Artıklar karşılığında bize hizmet ediyorlar. Bu Şüphesiz ki, insanın yaptığı en iyi anlaşma. PAYLAŞ   -

PugTR
PugTR

        PugTR Editörü

Yorumlar
    

    Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış


Yorum YapGiriş Yapmadan Yorum Yapamazsınız.. (Kayıt Ol / Giriş Yap)