Pug Köpeklerinde Ters Hapşırık (Reverse Sneezing) 
 HASTALIKLAR

Pug Köpeklerinde Ters Hapşırık (Reverse Sneezing)

Pug Sahiplerinin ilk deneyimlerinde yüreklerini ağzına getiren duruma değinmesek olmazdı..

Ters Hapşırık Nöbetinin nasıl gerçekleştiğini Buradan İzleyebilirsiniz.

Pug sahiplerinin ters hapşırık konusunda yeteri kadar bilgiye ulaşamaması bu durumu belirsizliğe itiyor.

Peki Nedir Ters Hapşırık (Reverse Sneezing) ?

Ters Hapşırık basık burunlu köpeklerde çok sık görülen bir solunum nöbetidir.Solunum yolu kısa olan pug,boxer gibi basık burunlu köpek ırklarında evrimin bıraktığı bir hediyedir.Sebebi gırtlak bölgesinde meydana gelen spazmdır.Daha belirleyici olması için köpeğiniz yutkunamadığı için havayı dışarıya değil içine çeker.Bacaklarını gerip gözleri yerinden fırlayacak gibi olur.Akciğerleri kısa süreli yeterli hava ihtiyacını karşılayamadığı için köpeğiniz aşırı korkacaktır.Ters hapşırık nöbeti pug,boxer gibi köpeklerde olağan karşılanabileceği gibi diğer ırklarda ölümcül hastalıkların sebebi olabilir.

 

Pug Köpeklerinde Ters Hapşırık (Reverse Sneezing)

Ters Hapşırık Sebepleri;

Heyecan: Pug Köpekleri oyun oynarken ve egzersiz sırasında yapıları gereği aşırı heyecanlandıkları için heyecan sebebiyle ters hapşırık nöbetine girebilirler.

Hızlı Yeme-İçme: Gözünüzün önüne köpeğinizin nefessiz yemek yediği ve su içtiği geldiyse çok güzel.Çok Hızlı yedikleri için ters hapşırık nöbetine açık hale geliyorlar.

Hızlı Tasma Çekme: Gezintiniz esnasında tasmasını hızlı çektiyseniz gırtlak bölgesinde spazma sebep olabileceği için bu hareketten kaçınmalısınız.

Solunum Yolu Sorunları: Sinüzit gibi solunum yolu sorunları ters hapşırığa davetiye çıkarırlar.Solunum yolu enfeksiyonlarından şüpheleniyorsanız veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Alerjiler: Temizlik için kullanılan kimyasallar,Parfüm,Oda Kokusu,Toz,Polen gibi solunum yolunu etkileyen alerjen maddelere maruz kalmada ters hapşırık nöbeti geçirebilirler.

Ters Hapşırık Nöbetiyle Karşılaştığımızda Ne Yapmalıyız?

Ters Hapşırık yutkunma refkleksi ile alakalı olduğu için (köpeğiniz yutkunamadığı için) gerçekleştiği için yutkunmasını sağlamanız gerekir.

Nöbet sırasında, 

1. Burun deliklerini kısa bir süre kapatmanız.

2. Boyun bölgesine nazikçe masaj yapmanız.

3. Köpeğinizin yanında bulunup nöbetin geçeceğini hissettirmeniz,onu sakinleştirmeniz.

nöbetin sona ermesini sağlayacaktır.

 

Pug Köpekleri ters hapşırık nöbeti

Nöbetin 1 dakikadan uzun sürmesi,sıklığının artması halinde köpeğinizin mümkünse videosunu çekmeniz ve veteriner hekiminize göstermeniz tanı ve tedavi açısından etkili olacaktır.Nöbet sonrası köpeğinizin bir süre durgun olması korkması normaldir.

Unutmayın! Ters Hapşırık Nöbetleri 1 dakikadan uzun sürmez nöbet sırasında ve sonrasında bilinç kaybı yaşanmaz.Bunun gibi bir durumla karşılaşırsanız ACİLEN veteriner hekime başvurun.PAYLAŞ   -

PugTR
PugTR

        PugTR Editörü

Yorumlar
    

    Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmamış


Yorum YapGiriş Yapmadan Yorum Yapamazsınız.. (Kayıt Ol / Giriş Yap)